WWW.KAVA.XMC.PL

*** Translator ***

ArabicChinese (Simplified)DanishDutchEnglishFrenchGermanHebrewHungarianItalianJapaneseKoreanPolishPortugueseRussianSpanishSwedishTurkishUkrainian

Uprawa Kawy

Owoce kawowca są podobne do wiśni. Ale nie owoce są tu interesujące, ale ich pestki. Dojrzale owoce mają kolor ciemnoczerwony, ich miąższ jest słodki i zawiera zwykle dwa ziarenka okryte twardą łuską – tzw. pergaminem, pod którym jest jeszcze wewnętrzna osłonka zwana srebrną skórką. Dojrzewają ok. 9 miesięcy. Drzewko kawowca ma ciemnozielone błyszczące liście rosnące parzyście. Drzewo zaczyna owocować po 4-6 latach od zasadzenia. Zwykle jest przycinane do wysokości 2m dla ułatwienia zbiorów. Na jednym drzewku mogą równocześnie występować dojrzale i niedojrzałe owoce przez cały rok. Jego delikatne białe kwiaty mają zapach podobny do pomarańczy.

Kawa wymaga specjalnych warunków, dlatego uprawiana jest głównie wokól równika. Drzewa te nie mogą stac w pelnym słoncu, dlatego koło nich sadzi sie wyzsze drzewa lub palmy, aby dawaly cien. Nie toleruje równiez bardziej niskich temperatur oraz wahan poziomu opadów.

Pierwsze zbiory są po 5-7 latach od zasadzenia drzewa. Zielone ziarna kawy pakowane sa w worki po 60 kg (taka jest ustalona norma na pakowanie kawy na plantacjach)

Glówni producenci kawy:
– arabika: Kolumbia (100%)
– robusta: Wietnam (100%)

Metody przygotowania ziarna

METODA MOKRA
Najpierw owoce umieszczone sa w maszynach do oddzielenia miązszu. Potem moczy sie je w wodzie i ok. doby poddaje fermentacji. Po splukaniu strumieniem wody, która oczyszcza je z warstwy ochronnej, zostaja rozlozone na matach do wysuszenia lub robi sie to w specjalnych suszarkach. Nastepnie maszyna do złuszczania pozbywa ziarna łuski pergaminowej i srebrnej skórki pod która jest zielone ziarno.

METODA SUCHA
Jest to metoda najstarsza, wrecz pierwotna, owoce rozrzuca sie na matach aby suszyły sie na sloncu 2-3 tygodnie. Gdy pojawia sie ziarna, sa one czesto obracane aby schly równomiernie. Potem ziarna wrzucone sa do specjalnych łuszczarek, które usuwaja sucha juz otoczke pergaminowa. Metoda ta wymaga dlugiej suchej pogody. Aby wyeliminowac odpady stosuje sie dodatkowe maszyny lub przebiera sie ziarna recznie.

PALENIE KAWY
Kawa palona ma o wiele lepszy smak niz surowa – aromat zielonej kawy zawiera ok 25 zwiazków aromatyczno-smakowych, a kawo po upaleniu – az ok. 700!!!. Aby zachowac jej jakosc najczesciej jest ona podddana temu procesowi dopiero w kraju docelowym. Przez 15 minut kawa jest poddawana temperaturze ok. 200-300°C. Dzieki temu uzyskuje sie prawie wszystkie jej atrybuty – aromat, kolor, kruchosc. Im wyzsza temperatura tym ciemniejszy kolor i bardziej cierpki smak. Są trzy stopnie palenia jasne, średnie i ciemne. Im ciemniejszy brąz tym mocniejsza kawa.

MIELENIE KAWY
Dopóki nie bylo mozliwosci pakowania kawy prózniowo, mielenie i pakowanie zawsze yłaczylo sie z utrata olejków aromatycznych. Jednak nadal jesli nie ma innej potrzeby koneserzy miela tylko tyle ile potrzebują w danej chwili. Kawe nalezy mielic zaleznie od sposobu jej przyrządzania.

I tak: – 100-300 czasteczek kawy: urzadzenia tzw. French Press
– 500-800 czasteczek kawy: kawa filtrowana
– 1000-3000 czasteczek kawy: ekspres przelewowy
– 3500 czasteczek kawy: espresso
– 15000-35000 czasteczek kawy: kawa po turecku